# RD Sharma Class 10 Solutions Chapter 1 Real Numbers

### Class 10 RD Sharma Solutions Chapter 1 Real Numbers Ex 1.1

Question 1.

If a and b are two odd positive integers such that a > b, then prove that one of the two numbers and is odd and the other is even.

Solution:

a and b are two odd numbers such that a > b

Let a = 2n + 1, then b = 2n + 3

Question 2.

Prove that the product of two consecutive positive integers is divisible by 2.

Solution:

Let n and n + 1 are two consecutive positive integer

We know that n is of the form n = 2q and n + 1 = 2q + 1

n (n + 1) = 2q (2q + 1) = 2 (2q^{2} + q)

Which is divisible by 2

If n = 2q + 1, then

n (n + 1) = (2q + 1) (2q + 2)

= (2q + 1) x 2(q + 1)

= 2(2q + 1)(q + 1)

Which is also divisible by 2

Hence the product of two consecutive positive integers is divisible by 2

Question 3.

Prove that the product of three consecutive positive integer is divisible by 6.

Solution:

Let n be the positive any integer Then

n(n + 1) (n + 2) = (n^{2} + n) (n + 2)

Which is also divisible by 6

Hence the product of three consecutive positive integers is divisible by 6

Question 4.

For any positive integer n, prove that n^{3} – n is divisible by 6.

Solution:

Which is divisible by 6

Hence we can similarly, prove that n^{2} – n is divisible by 6 for any positive integer n.

Hence proved.

Question 5.

Prove that if a positive integer is of the form 6q + 5, then it is of the form 3q + 2 for some integer q, but not conversely.

Solution:

Let n = 6q + 5, where q is a positive integer

We know that any positive integer is of the form 3k or 3k + 1 or 3k + 2, 1

q = 3k or 3k + 1 or 3k + 2

If q = 3k, then n = 6q + 5

Question 6.

Prove that the square of any positive integer of the form 5q + 1 is of the same form.

Solution:

Let a be any positive integer

Then a = 5m + 1

a^{2} = (5m + 1 )^{2} = 25m^{2} + 10m + 1

= 5 (5m^{2} + 2m) + 1

= 5q + 1 where q = 5m^{2} + 2m

Which is of the same form as given

Hence proved.

Question 7.

Prove that the square of any positive, integer is of the form 3m or, 3m + 1 but not of the form 3m + 2.

Solution:

Let a be any positive integer

Let it be in the form of 3m or 3m + 1

Let a = 3q, then

Hence proved.

Question 8.

Prove that the square of any positive integer is of the form 4q or 4q + 1 for some integer q.

Solution:

Let a be the positive integer and

Let a = 4m

Hence proved.

Question 9.

Prove that the square of any positive integer is of the form 5q, 5q + 1, 5q + 4 for some integer q.

Solution:

Let a be the positive integer, and

Let a = 5m, then

Question 10.

Show that the square of an odd positive integer is of the form 8q + 1, for some integer q.

Solution:

Let n is any positive odd integer

Let n = 4p + 1, then

(4p + 1)^{2} = 16p^{2} + 8p + 1

n^{2} = 8p (2p + 1) + 1

= 8q + 1 where q = p(2p + 1)

Hence proved.

Question 11.

Show that any positive odd integer is of the form 6q + 1 or 6q + 3 or 6q + 5, where q is some integer.

Solution:

Let n be any positive odd integer and

let n = 6q + r

=> 6q + r, b = 6, and 0 ≤ r < 6

or r = 0, 1, 2, 3, 4, 5

If n = 6q = 2 x 3q

But it is not odd

When n = 6q + 1 which is odd

When n = 6q + 2 which is not odd = 2 (3q+ 1)

When n = 6q + 3 which is odd

When n = 6q + 4 = 2 (3q + 2) which is not odd

When n = 6q + 5, which is odd

Hence 6q + 1 or 6q + 3 or 6q + 5 are odd numbers.

Question 12.

Show that the square of any positive integer cannot be of the form 6m + 2 or 6m + 5 for any integer m. [NCERT Exemplar]

Solution:

Let a be an arbitrary positive integer, then by Euclid’s division algorithm, corresponding to the positive integers a and 6, there exist non-negative integers q and r such that

Hence, the square of any positive integer cannot be of the form 6m + 2 or 6m + 5 for any integer m.

Question 13.

Show that the cube of a positive integer is of the form 6q + r, where q is an integer and r = 0, 1, 2, 3, 4, 5. [NCERT Exemplar]

Solution:

Let a be an arbitrary positive integer. Then, by Euclid’s division algorithm, corresponding to the positive integers ‘a’ and 6, there exist non-negative integers q and r such that

Hence, the cube of a positive integer of the form 6q + r, q is an integer and r = 0, 1, 2, 3, 4, 5 is also of the forms 6m, 6m + 1, 6m + 3, 6m + 3, 6m + 4 and 6m + 5 i.e., 6m + r.

Question 14.

Show that one and only one out of n, n + 4, n + 8, n + 12 and n + 16 is divisible by 5, where n is any positive integer.

[NCERT Exemplar]

Solution:

Given numbers are n, (n + 4), (n + 8), (n + 12) and (n + 16), where n is any positive integer.

Then, let n = 5q, 5q + 1, 5q + 2, 5q + 3, 5q + 4 for q ∈N [By Euclid’s algorithm]

Then, in each case if we put the different values of n in the given numbers. We definitely get one and only one of given numbers is divisible by 5.

Hence, one and only one out of n, n + 4, n + 8, n + 12 and n + 16 is divisible by 5.

Alternate Method

On dividing on n by 5, let q be the quotient and r be the remainder.

Then n = 5q + r, where 0 ≤ r < 5. n = 5q + r, where r = 0, 1, 2, 3, 4

=> n = 5q or 5q + 1 or 5q + 2 or 5q + 3 or 5q + 4

Case I: If n = 5q, then n is only divisible by 5. .

Case II: If n = 5q + 1, then n + 4 = 5q + 1 + 4 = 5q + 5 = 5(q + 1), which is only divisible by 5.

So, in this case, (n + 4) is divisible by 5.

Case III : If n = 5q + 3, then n + 2 = 5q + 3 + 12 = 5q + 15 = 5(q + 3), which is divisible by 5.

So, in this case (n + 12) is only divisible by 5.

Case IV : If n = 5q + 4, then n + 16 = 5q + 4 + 16 = 5q + 20 = 5(q + 4), which is divisible by 5.

So, in this case, (n + 16) is only divisible by 5.

Hence, one and only one out of n, n + 4, n + 8, n + 12 and n + 16 is divisible by 5, where n is any positive integer.

Question 15.

Show that the square of an odd positive integer can be of the form 6q + 1 or 6q + 3 for some integer ? [NCERT Exemplar]

Solution:

We know that any positive integer can be of the form 6m, 6m + 1, 6m + 2, 6m + 3, 6m + 4 or 6m + 5, for some integer m.

Thus, an odd positive integer can be of the form 6m + 1, 6m + 3, or 6m + 5 Thus we have:

Thus, the square of an odd positive integer can be of the form 6q + 1 or 6q + 3.

Question 16.

A positive integer is of the form 3q + 1, q being a natural number. Can you write its square in any form other than 3m + 1, 3m or 3m + 2 for some integer m? Justify your answer.

Solution:

No, by Euclid’s Lemma, b = aq + r, 0 ≤ r < a

Here, b is any positive integer

Question 17.

Show that the square of any positive integer cannot be of the form 3m + 2, where m is a natural number.

Solution:

By Euclid’s lemma, b = aq + r, 0 ≤ r ≤ a

Here, b is any positive integer,

a = 3, b = 3q + r for 0 ≤ r ≤ 2

So, any positive integer is of the form 3k, 3k + 1 or 3k + 2

Which is in the form of 3m + 1. Hence, square of any positive number cannot be of the form 3m + 2.

### RD Sharma Class 10 Solutions Chapter 1 Real Numbers Ex 1.1

Solution 1:

Solution 2:

Solution 3:

Solution 4:

Solution 5:

Solution 6:

Solution 7:

Solution 8:

Solution 9:

Solution 10:

Solution 11:

## RD Sharma Class 10 Solutions Chapter 1 Real Numbers Ex 1.2

Question 1.

Define H.C.F. of two positive integers and find the H.C.F. of the following pairs of numbers.

(i) 32 and 54

(ii) 18 and 24

(iii) 70 and 30

(iv) 56 and 88

(v) 475 and 495

(vi) 75 and 243

(vii) 240 and 6552

(viii) 155 and 1385

(ix) 100 and 190

(x) 105 and 120

Solution:

Definition : The greatest among the common divisor of two or more integers is the Greatest Common Divisor (G.C.D.) or Highest Common Factor (H.C.F.) of the given integers.

(i) HC.F. of 32 and 54

Factors 32 = 1, 2, 4, 8, 16, 32

and factors of 54 = 1, 2, 3, 6, 9, 18, 27, 54

H.C.F. = 2

(ii) H.C.F. of 18 and 24

Factors of 18 = 1, 2, 3, 6, 9, 18

and factors of 24 = 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24

Highest common factor = 6

H.C.F. = 6

(iii) H.C.F. of 70 and 30

Factors of 70 = 1, 2, 5, 7, 10, 14, 35, 70

and factors of 30 = 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 30

H.C.F. = 10

(iv) H.C.F. of 56 and 88

Factors of 56 = 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56

and factors of 88 = 1, 2, 4, 8, 11, 22, 44, 88

H.C.F. = 8

(v) H.C.F. of 475 and 495

Factors of 475 = 1, 5, 25, 19, 95, 475

and factors of 495 = 1, 3, 5, 9, 11, 15, 33, 45, 55, 99, 165, 495

H.C.F. = 5

(vi) H.C.F. of 75 and 243

Factors of 75 = 1, 3, 5, 15, 25, 75

Factors of 243 = 1, 3, 9, 27, 81, 243

H.C.F. = 3

(vii) H.C.F. of 240 and 6552

Factors of 240 = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 16, 20, 24, 48, 60, 80, 120, 240

Factors of 6552 = 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 21, 24, 26, 28, 36, 39, 42, 52, 56, 63, 72, 91, 104, 117, 126, 156, 168, 182, 234,252, 273, 312, 364, 488, 504, 546, 728, 819, 936, 1092, 1638, 2184, 3276, 6552

H.C.F. = 24

(viii) H.C.F. of 155 and 1385

Factors of 155 = 1, 5, 31, 155

Factors of 1385 = 1, 5, 277, 1385

H.C.F. = 5

(ix) 100 and 190

Question 2.

Use Euclid’s division algorithm to find the H.C.F. of

(i) 135 and 225

(ii) 196 and 38220

(iii) 867 and 255

(iv) 184, 230 and 276

(v) 136,170 and 255

Solution:

(i) H.C.F. of 135 and 225

135 < 225

225 = 135 x 1 + 90

135 = 90 x 1 +45

45 = 45 x 2 + 0

Last remainder = 0

and last divisor = 45

H.C.F. = 45

(ii) H.C.F. of 196 and 38220

196 < 38220

38220 = 196 x 195 + 0

Last remainder = 0

and last divisor = 196

H.C.F. = 196

(iii) H.C.F. 867 and 255

255 < 867

867 = 255 x 3 + 102

255 = 102 x 2 + 51

102 = 51 x 2 + 0

Last remainder = 0

and last divisor = 51

H.C.F. = 51

(iv) H.C.F. of 184, 230 and 276

Let us find the highest common factor (H.C.F.) of 184 and 230

Hence, H.C.F. of 184 and 230 = 46

Now, find the H.C.F. of 276 and 46

Hence, H.C.F. of 276 and 46 = 46

Required H.C.F. of 184, 230 and 276 = 46

(v) H.C.F. of 136, 170 and 255

Let us find the highest common factor (H.C.F.) of 136 and 70

Hence, H.C.F. of 136 and 170 = 34

Now, find the H.C.F. of 34 and 255

Hence, highest common factor of 34 and 255 = 17

Required H.C.F. of 136, 170 and 255 = 17

Question 3.

Find the H.C.F. of the following pairs of integers and express it as a linear combinations of them.

(i) 963 and 657

(ii) 592 and 252

(iii) 506 and 1155

(iv) 1288 and 575

Solution:

(i) 963 and 657

(ii) HCF of 592 and 252

76x + 88y

Where x = 7, y = -6

(iii) 506 and 1155

H.C.F. = 11

(iv) 1288 and 575

H.C.F. = 23

= 575 x 9 + 1288 x (-4)

= ax + by

x = 9, y = -4

Question 4.

Find the largest number which divides 615 and 963 leaving remainder 6 in each case.

Solution:

The given numbers are 615 and 963

Remainder in each case = 6

615 – 6 = 609 and 963 – 6 = 957 are divisible by the required number which is the H.C.F. of 609 and 957 = 87

Hence the required largest number = 87

Question 5.

If the H.C.F. of 408 and 1032 is expressible in the form 1032m – 408 x 5, find m.

Solution:

408, 1032

H.C.F. = 24

Which is in the form of 1032m – 408 x 5 comparing, we get m = 2

Question 6.

If the H.C.F. of 657 and 963 is expressible in the form 657x + 963 x (-15), find x.

Solution:

657 and 963

H.C.F. = 9

Question 7.

An army contingent of 616 members is to march behind an army band of 32 members in a parade. The two groups are to march in the same number of columns. What is the maximum number of columns in which they can march ?

Solution:

The required number of columns will be the H.C.F. of 616 and 32

Using Euclid’s division

We get H.C.F. = 4

Number of columns = 4

Question 8.

A merchant has 120 litres of oil of one kind, 180 litres of another kind and 240 litres of third kind. He wants to sell the oil by filling the three kinds of oil in tins of equal capacity. What should be the greatest capacity of such a tin ?

Solution:

Quantity of oil of one kind =120l

and quantity of second kind = 180l

and third kind of oil = 240l

Maximum capacity of oil in each tin = H.C.F. of 120l, 180l and 240l

H.C.F. of 120 and 180 = 60

Question 9.

During a sale, colour pencils were being sold in packs of 24 each and crayons in packs of 32 each. If you want full packs of both and the same number of pencils and crayons, how many of each would you need to buy ?

Solution:

Number of pencils in each pack = 24

and number of crayons pack = 32

Highest number of pencils and crayons in packs will be = H.C.F. of 24 and 32 = 8

Number of pencil’s pack = = 3

and number of crayon’s pack = = 4

Question 10.

144 cartons of Coke Cans and 90 Cartons of Pepsi Cans, are to be stacked in a Canteen. If each stack is of the same height and is to contain cartons of the same drink what would be the greatest number of cartons each stack would have?

Solution:

Number of Coke Cans Cartons = 144

and number Pepsi Cartons = 90

Required greatest number of cartons of each = H.C.F. of 144 and 90 = 18

Question 11.

Find the greatest number which divides 285 and 1249 leaving remainders 9 and 7 respectively.

Solution:

The given numbers are 285 and 1249 Remainder are 9 and 7 respectively

285 – 9 = 276

and 1249 – 7 = 1242 are divisible by required number

Required number = H.C.F. of 276 and 1242

Now, H.C.F. of 276 and 1242 = 138

Required number = 138

Question 12.

Find the largest number which exactly divides 280 and 1245 leaving remainders 4 and 3, respectively.

Solution:

The given numbers are 280 and 1245 Remainder are 4 and 3 respectively

280 – 4 = 276 and 1245 – 3 = 1242 are divisible by a number

The required number = H.C.F. of 276 and 1242

H.C.F. of 276 and 1242 = 138

Hence required number =138

Question 13.

What is the largest number that divides 626, 3127 and 15628 and leaves remainders of 1, 2 and 3 respectively.

Solution:

Given numbers are 626, 3127 and 15628 and remainders are 1, 2 and 3 respectively

626 – 1 = 625

3127 – 2 = 3125 and 15628 – 3 = 15625 are divisible by a required greatest number

The greatest number will be the H.C.F. of 625, 3125 and 15625

H.C.F. of 625 and 3125 = 625

and H.C.F. of 625 and 15625 = 625

The required number = 625

Question 14.

Find the greatest numbers that will divide 445, 572 and 699 leaving remainders 4, 5 and 6 respectively.

Solution:

Given numbers are 445, 572 and 699

and remainders are 4, 5, 6 respectively

445 – 4 = 441

572 – 5 = 567

699 – 6 = 693 are exactly divisible by a certain number which is the H.C.F. of these numbers

H.C.F. of 441 and 567 = 63

and H.C.F. of 63 and 693 = 63

The required number = 63

Question 15.

Find the greatest number which divides 2011 and 2623 leaving remainders 9 and 5 respectively.

Solution:

The given numbers are 2011 are 2623 and remainders are 9 and 5 respectively

2011 – 9 = 2002 and 2623 – 5 = 2618 are divisible by a greatest number which is the H.C.F. of 2002 and 2618

H.C.F. = 2002 and 2618 = 154

The required number= 154

Question 16.

Using Euclid’s division algorithm, find the largest number that divides 1251, 9377 and 15628 leaving remainders 1, 2 and 3 respectively. [NCERT Exemplar]

Solution:

Since, 1,2 and 3 are the remainders of 1251, 9377 and 15628, respectively.

Thus, after subtracting these remainders from the numbers.

We have the numbers, 1251 – 1 = 1250, 9377 – 2 = 9375 and 15628 – 3 = 15625

which is divisible by the required number.

Now, required number = HCF of 1250, 9375 and 15625 [for the largest number]

By Euclid’s division algorithm,

Question 17.

Two brands of chocolates are available in packs of 24 and 15 respectively. If I need to buy an equal number of chocolates of both kinds, what is the least number of boxes of each kind I would need to buy ?

Solution:

Number of chocolates of first kind = 24 and of second kind = 15

Number of chocolates to be bought equally of both kinds = H.C.F. of 24 and 15

= 3 chocolates

Least number of boxes of first kind = = 8

and of second kind = = 5

Question 18.

A mason has to fit a bathroom with square marble tiles of the largest possible size. The size of the bathroom is 10 ft. by 8 ft. What would be the size in inches of the tile required that has to be cut and how many such tiles are required ?

Solution:

Size of bathroom = 10 ft. x 8 ft.

Largest size of tile = H.C.F. of 10 ft. and 8 ft. = 2 ft.

= 2 x 12 = 24 inches (1 ft. = 12 inches)

Question 19.

15 pastries and 12 biscuit packets have been donated for a school fete. These are to be packed in several smaller identical boxes with the same number of pastries and biscuit packets in each. How many biscuit packets and how many pastries will each box contain ?

Solution:

Number of pastries = 15

and number of biscuit packets =12

The number of pastries and pack of biscuits to be packed in smaller identical boxes

H.C.F. of 15 and 12

H.C.F. = 3

Each box will contain = pastries and pack of biscuits

= 5 pastries and 4 pack of biscuits

Question 20.

105 goats, 140 donkeys and 175 cows have to be taken across a river. There is only one boat which will have to make many trips in order to do so. The lazy boatman has his own conditions for transporting them. He insists that he will take the same number of animals in every trip and they have to be of the same kind. He will naturally like to take the largest possible number each time. Can you tell how many animals went in each trip ?

Solution:

The required number of animals will be the H.C.F. of 105 goats, 140 donkeys, 175 cows

H.C.F. of 175 and 140 = 35

and H.C.F. of 35 and 105 = 35

The required number of animals = 35

Question 21.

The length, breadth and height of a room are 8m 25 cm, 6 m 75 cm and 4 m 50 cm respectively. Determine the longest rod which can measure the three dimensions of the room exactly.

Solution:

Length = 8m 25 cm = 825 cm

Breadth = 6 m 75 cm = 675 cm

Height = 4 m 50 cm = 450 cm

The required measure will be the H.C.F. of these three dimensions

H.C.F. of 825 and 675 = 75

and H.C.F. of 75 and 450 = 75

The required length = 75 cm

Question 22.

Express the H.C.F. of 468 and 222 as 468x + 222y where x, y are integers in two different ways.

Solution:

468 and 222

H.C.F. = 6

6 = (222 – 24 x 9)

= 222 – (468 – 222 x 2) x 9

= 222 – 468 x 9 + 222 x 18

= 222 x 19 + 468 x (-9)

= 468 (9) + 222 x 19

Which is in the form of 468x + 222y

Similarly we can write it in the following form also

6 = 468 x 213 +222 x (-449)

## RD Sharma Class 10 Solutions Chapter 1 Real Numbers Ex 1.3

### RD Sharma Class 10 Solutions Chapter 1 Real Numbers Ex 1.3

Question 1.

Express each of the following integers as a product of its prime factors :

(i) 420

(ii) 468

(iii) 945

(iv) 7325

Solution:

(i) 420

=2 x 2 x 3 x 5 x 7

= 2^{2} x 3 x 5 x 7

Question 2.

Determine the prime factorization of each of the following positive integer :

(i) 20570

(ii) 58500

(iii) 45470971

Solution:

(i) 20570

20570 = 2 x 5 x 11 x 11 x 17 = 2 x 5 x 11^{2} x 17

Question 3.

Explain why 7 x 11 x 13 + 13 and 7 x 6 x 5 x 4 x 3 x 2 x 1 + 5 are composite numbers ?

Solution:

We know that a composite number is that number which can be factorize. It has more factors other than itself and one

Now, 7 x 11 x 13 + 13 = 13 (7 x 11 + 1) = 13 x 78

Which is composite number

Similarly,

7 x 6 x 5 x 4 x 3 x 2 x 1 + 5 = 5(7 x 6 x 4 x 3 x 2 x 1 + 1)

= 5 x 1009

Which is a composite number

Hence proved

Question 4.

Check whether 6^{n} can end with the digit 0 for any natural number n.

Solution:

No, 6^{n} can’t end with the digit 0 as the number ending 0 can be factorise of the type

2^{n} x 5^{m} only but 6^{n} = (2 x 3)^{n} = 2^{n} x 3^{n}

Which does not has 5^{m} as factors.

Question 5.

Explain why 3 x 5 x 7 + 7 is a composite number. [NCERT Exemplar]

Solution:

We have, 3 x 5 x 7 + 7 = 105 + 7 = 112

Now, 112 = 2 x 2 x 2 x 2 x 7 = 2^{4} x 7

So, it is the product of prime factors 2 and 7. i.e., it has more than two factors.

Hence, it is a composite number.

>

### RD Sharma Class 10 Solutions Chapter 1 Real Numbers Ex 1.4

Question 1.

Find the L.C.M. and H.C.F. of the following pairs of integers and verify that L.C.M. x H.C.F. = Product of the integers.

(i) 26 and 91

(ii) 510 and 92

(iii) 336 and 54

Solution:

(i) 26 and 91

26 = 2 x 13

91 = 7 x 13

H.C.F. = 13

and L.C.M. = 2 x 7 x 13 = 182

Now, L.C.M. x H.C.F. = 182 x 13 = 2366

and 26 x 91 = 2366

L.C.M. x H.C.F. = Product of integers

Question 2.

Find the L.C.M. and H.C.F. of the following integers by applying the prime factorisation method :

(i) 12, 15 and 21

(ii) 17, 23 and 29

(iii) 8, 9 and 25

(iv) 40, 36 and 126

(v) 84, 90 and 120

(vi) 24,15 and 36

Solution:

Question 3.

Given that HCF (306, 657) = 9, Find LCM (306, 657). [NCERT]

Solution:

HCF of 306, 657 = 9

Question 4.

Can two numbers have 16 as their H.C.F. and 380 as their L.C.M. ? Give reason.

Solution:

H.C.F. of two numbers = 16

and their L.C.M. = 380

We know the H.C.F. of two numbers is a factor of their L.C.M. but 16 is not a factor of 380 or 380 is not divisible by 16

It can not be possible.

Question 5.

The H.C.F. of two numbers is 145 and their L.C.M. is 2175. If one number is 725, find the other.

Solution:

First number = 725

Let second number = x

Their H.C.F. = 145

and L.C.M. = 2175

Second number = 435

Question 6.

The H.C.F. of two numbers is 16 and their product is 3072. Find their L.C.M.

Solution:

H.C.F. of two numbers = 16

and product of two numbers = 3072

Question 7.

The L.C.M. and H.C.F. of two numbers are 180 and 6 respectively. If one of the number is 30, find the other number.

Solution:

First number = 30

Let x be the second number

Their L.C.M. = 180 and H.C.F. = 6

We know that

first number x second number = L.C.M. x H.C.F.

30 x x = 180 x 6

⇒ x = = 36

Second number = 36

Question 8.

Find the smallest number which when increased by 17 is exactly divisible by both 520 and 468.

Solution:

L.C.M. of 520 and 468

= 2 x 2 x 9 x 10 x 13 = 4680

The number which is increased = 17

Required number 4680 – 17 = 4663

Question 9.

Find the smallest number which leaves remainders 8 and 12 when divided by 28 and 32 respectively.

Solution:

Dividing by 28 and 32, the remainders are 8 and 12 respectively

28 – 8 = 20

32 – 12 = 20

Common difference = 20

Now, L.C.M. of 28 and 32

= 2 x 2 x 7 x 8 = 224

Required smallest number = 224 – 20 = 204

Question 10.

What is the smallest number that, when divided by 35, 56 and 91 leaves remainders of 7 in each case ?

Solution:

L.C.M. of 35, 56, 91

= 5 x 7 x 8 x 13 = 3640

Remainder in each case = 7

The required smallest number = 3640 + 7 = 3647

Question 11.

A rectangular courtyard is 18 m 72 cm long and 13 m 20 cm broad. It is to be paved with square tiles of same size. Find the least possible number of such tiles.

Solution:

Length of rectangle = 18 m 72 cm = 1872 cm

and breadth = 13 m 20 cm = 1320 cm

Side of the greatest size of square tile = H.C.F. of 1872 and 1320

Question 12.

Find the greatest number of 6 digits exactly divisible by 24, 15 and 36.

Solution:

Greatest number of 6 digits = 999999

Now L.C.M. of 24, 15 and 36

We get quotient = 2777

and remainder = 279

Required number = 999999 – 279 = 999720

Question 13.

Determine the number nearest to 110000 but greater than 100000 which is exactly divisible by each of 8, 15 and 21.

Solution:

Required number will be = 110000 – 800 =109200

Question 14.

Find the least number that is divisible by ail the numbers between 1 to 10 (both inclusive).

Solution:

The required least number which is divisible by 1 to 10 will be the L.C.M. of 1 to 10

L.C.M. of 1 to 10

Question 15.

A circular field has a circumference of 360 km. Three cyclists start together and can cycle 48, 60 and 72 km a day, round the field. When will they meet again ?

Solution:

Circumference of a circular field = 360 km

Three cyclist start together who can cycle 48, 60 and 72 km per day round the field

L.C.M. of 48, 60, 72

They will meet again after 720 km distance

Question 16.

In a morning walk, three persons step off together, their steps measure 80 cm, 85 cm and 90 cm respectively. What is the minimum distance each should walk so that they can cover the distance in complete steps ?

Solution:

Measures of steps of three persons = 80 cm, 85 cm and 90 cm

Minimum required distance covered by them = L.C.M. of 80 cm, 85 cm, 90 cm

= 2 x 5 x 8 x 9 x 17

= 12240 cm

= 122.40 m

= 122 m 40 cm